OPIS PROJEKTÓW

Z jak bliska można przyjrzeć się wspomnieniom? Skąd jesteśmy, co pamiętamy z dzieciństwa, jak wchodziliśmy w dorosłość – co kształtowało naszą historię; naszą i naszego miasta?

*

W samym środku wojny, na obrzeżach Warszawy państwu Jędrychom rodzi się dziewczynka. Jest niespodzianką, i dla rodziców, i dla lekarza, który chwilę wcześniej pomógł przyjść na świat jej bratu. Rodzice się cieszą, lekarz zdegustowany rzuca „Nie ruszać, to nie będzie żyło”. Młody ojciec wymierza doktorowi siarczysty policzek.

Wspomnienia reporterki miejskiej z lat 60. opowiedziane językiem jej pracy – krótkimi, pozornie beznamiętnymi informacjami, tzw. jedynkami. Niedopowiedziana opowieść o kobiecie i mieście, które ją ukształtowało.

– Katarzyna Kryńska & Paulina Gorzkowska

*

Kiedy idą ulica chodnik przed nimi pustoszeje. „Waciak” z kumplami należą do praskiej ferajny. Ich konikiem są walki na rękę, a terenem popisów – Bereza i Wschodni. Czujnie selekcjonują przyjezdnych z podwarszawskich miejscowości. Na pierwszy ogień idzie najsłabszy. Jak stawka rośnie, rosną też bicepsy. Na koniec zawsze wkracza „Waciak”. Ma gołębie serce, ale w jego dłoniach drzemie niebywała siła.

Legenda o walce dwóch niepokonanych – „Waciaka” z Pragi i „Marynarza” z Targówka.

– Szymon Szcześniak & Włodek Dembowski

*

Lato 1955 roku jest  wyjątkowo gorące. Dziesięć lat to mało, by odbudować zrównaną z ziemią stolicę, ale wystarczająco dużo, by nieświadome dziecko stało się młodą kobietą. M jest na progu dorosłego życia. To dla niej  ważny czas. Za chwilę zda maturę, straci głowę dla K, zrozumie czym jest dla niej ZMP i zmierzy się z egzaminami na studia. W upalne dni, łatwiej uwierzyć w odwilż.

Historia M dotyka tematu dojrzewania. W tym okresie emocje są niezmiennie skomplikowane. Zmienia się jedynie scenografia.

– Monika Kotecka & Karolina Poryzała / kurkot kollektiv

*

Teresa urodziła się w ogrodzie zoologicznym na Pradze. Jej maskotką był Wydruś, przyjacielem ostronos Pańcio, a wrogami makak i szympans. Te ostatnie gryzły i to mocno. Pańcio nie gryzł tylko jej. Ludzkich przyjaciół nie miała. W pierwszych latach dzieciństwa ogród nie tyle był jej domem, co jedynym światem jaki znała. Żyła w izolacji od wszystkiego, co działo się we wznoszonej z gruzów stolicy.

Przeżycia córki dyrektora ZOO zestawione z wydarzeniami mającymi miejsce w czasie odbudowy Warszawy w latach 1945-1953.

– Kama Rokicka & Michał Janów

*

Perypetie pracowniczki Kolejowych Zakładów Gastronomicznych, brydżystki, pływaczki i architektki wnętrz. Wiele bohaterek wyprowadzonych z historii jednej mieszkanki stolicy. Warszawa, a pobocznie także Wrocław i Katowice. Trzymające w napięciu sytuacje sensacyjne, wątki romansowe i polityka z poezją w tle. Młodość pokazana na wiele sposobów.

Na podstawie wspomnień pani Haliny z lat 1945 – 1959. Jedna historia, która obdziela sobą kilka osób. Z domieszką fantazji współczesnych.

– Monika Krzesiak & Ewa Sularz

*

Marek rodzi się w 1948 roku w Warszawie jako syn genialnego architekta Zbigniewa Krawczyńskiego, który odtworzył  i nakreślił plan odbudowy warszawskiej Starówki. Jedenaście lat później rodzina emigruje do Australii. Chłopiec gra na fortepianie. W dorosłym życiu też zostanie architektem, będzie nadzorował rozbudowę słynnej Opery w Sydney, by w końcu stać się krzewicielem polskiej myśli w świecie i propagatorem myśli swego ojca o warszawskiej Starówce. To dzięki niemu plan tragicznie zmarłego Zbigniewa Krawczyńskiego, odwzorowany na blisko 4-metrowej kalce, zostanie poddany renowacji przez Muzeum Warszawy.

“Przyszłość w Tubie czyli Wielkie Projekty podstawą Rozwoju Tożsamości Narodowej” – videoart zapowiadający opowieść o dwóch architektach – ojcu i synu.

– Małgorzata Cień & Adam Adamczyk